Başkan Vekili İdris ARSLAN’dan Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası Mesajı

Başkan Vekili İdris ARSLAN’dan Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası Mesajı

Başkan Vekili İdris ARSLAN’dan Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası Mesajı
Tarih : 06-05-2020 286 defa incelendi

Trafik kazalarına, trafik konusunda yaşanan olumsuzluklara ve bunların çözüm yollarına dikkat çekmek, trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların kurallara uymaları yönünde farkındalık oluşturmak, kurum ve kuruluşların trafik eğitimine olan katkılarını artırmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, bugünü takip eden hafta ise “Karayolu Trafik Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Kaza sonucu ölüm ve yaralanmaların en çok meydana geldiği alan trafiktir. Trafik kazaları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizin de başlıca sorunları arasında yer almaktadır. Gün geçtikçe artan taşıt sayısı, dikkatsizlik ve trafik kurallarına uyulmaması gibi nedenlerle gerçekleşen trafik kazaları kimi zaman geri dönüşü olmayan maddi ve manevi kayıplara neden olmaktadır.

Bütün bu yaşanan trafik kazalarının önüne geçilmesi veya en aza indirilmesi için devletimiz çok büyük çabalar sarf etmektedir. Ancak yetkililerce alınan önlemler, yapılan uyarılar ve yasal düzenlemeler, bir anlık dikkatsizlik veya kurallara uyma konusunda gösterilmeyen hassasiyet kazaların engellenmesinde çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Kazaların önüne geçebilmek, toplumumuzda trafik bilincinin yeterli düzeye gelmesi ve kurallara azami riayetle mümkün olacaktır. Bu nedenle başta ilçemiz olmak üzere tüm ülkemizde bireysel duyarlılıkta üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeli ve kurallara uymayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bu haftanın trafik konusunda İlçemiz ve Ülkemizde duyarlılığı arttıracağını umuyor, tüm vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin “Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Trafik Haftası”nı kutluyor, kazasız, sağlık ve mutluluk dolu günler diliyorum.